top of page
חיפוש

Check-Cap - אלא לראותם בלבד

אני אוהב לחשוב על העבודה שלי כמו טיול. אני מנסה להגיע לנקודת הסיום – למצוא חברה ששווה לקנות - אבל אני נהנה מההליכה ומהנוף בדרך. כיוון שאין לי מפת סימון שבילים, אני מתחיל בכיוון מסוים, מגלה שאין שם משהו מעניין וחוזר למסלול הקודם. התוצאה של הטיולים שלי בעולמות הפיננסיים היא השקעות עבור זוז קפיטל.

הטורים שאתם קוראים פה ובמקומות אחרים הם מעין מפה – איך הגעתי מנקודת ההתחלה לנקודת הסוף, מה למדתי בדרך. מה שאתם לא מקבלים הם העדכונים. חברה שהוצגה לפני שנה או שנתיים או שלוש התפתחה, השתנתה, היו דוחות רבעוניים, מצגות למשקיעים ועוד. ועדכונים כאלה משמשים לצרכי ניתור ובקרה של האחזקות של זוז ושל אחזקות פוטנציאליות.

במהלך יום עבודה לפני לא הרבה זמן קרו כמה אירועים כמעט סימולטנית. בזמן שהקשבתי לשיחה רבעונית של אחת החברות חבר התקשר להגיד שהוא חייב לי וויסקי על מכירה של ווירפול ברווח של 70%-80% בפחות מחצי שעה. השכנה שלי למשרד בזמן קורונה (הגב' זוז קפיטל) הסתובבה ואמרה ש"חיים שכאלה" לחברות שסקרתי בעבר זה מעניין ואני אמרתי שלא. למרות הרושם הראשוני – שאני טועה – אחרי וויכוח קצר, הסתבר שהגב' צודקת.

אם יש בקשות לפולו אפ, התיבה פתוחה בתגובות, למרות שאני לא מבטיח לעשות את זה בפועל. עד אז, נתחיל בישראלית –Check-Cap Ltd. (סימבול: CHEK). פעם אחרונה שפגשנו את חברה היה לפני כשנה וחצי במאמר שפורסם בביזפורטל ופה בבלוג. החברה הייתה בעלת שווי שוק של כ-21 מיליון דולר, 15 מיליון במזומן ומוצר טכנולוגי.

מומלץ לקרוא את הטור המקורי לקבל רקע עשיר יותר אבל בכל זאת אני מנסה לגרום לכל טור לעמוד בפני עצמו. החברה פיתחה כדור לבליעה שכולל מצלמה בתוכו. המצלמה מסוגלת לזהות פוליפים שמהווים אינדיקציה מוקדמת לסרטן המעי הגס. ישנם מתחרים שונים כאשר הבולטת שבהם היא בדיקת קולונוסקופיה מסורתית. מי שחווה בדיקה כזו יודע עד כמה יותר נעים לבלוע כדור.

בניגוד לסטארטאפים רפואיים אחרים, לא דרושה קפיצה גדולה מדי בשביל להאמין ביעילות המוצר ובהיתכנות להגיע למוצר מאושר על ידי גורמי הפיקוח (FDA ומקביליו בעולם). בזמן כתיבת הטור החברה החזיקה אישור לשיווק באירופה וישראל ועבדה על אישורים בארה"ב.

מחלת הסטאראפים

בטור המקורי הפלגתי בשבחו של אלכס עובדיה, המנכ"ל החדש בזמנו, אשר הגיע מרקע של פיתוח ולא של מכירות. התקווה הייתה שהוא יציג אסטרטגיה ריאלית יותר. פגשתי את אלכס והצוות שלו בכנס (בימים היפים כשעוד היו כנסים שלא בזום). הוא חד ומדויק, מבין את המדע בצורה נפלאה. הבעיה היא האסטרטגיה.

האסטרטגיה שהם הציגו בזמן הפגישה שלי איתם הייתה שהם ימשיכו לגייס כסף, לדלל את בעלי המניות, יקבלו אישור FDA, ויחדרו לשוק האמריקאי עם מחיר גבוה למוצר. אחרי שהם קיבעו מחיר גבוה למוצר בארה"ב (אולי אכתוב פוסט על מערכת הבריאות האמריקאית, התמריצים והסיבות למחירים הגבוהים בהזדמנות), הם יוכלו להציע הנחות בשווקים אחרים, אבל עדיין למכור במחירים גבוהים יותר בממוצע מאסטרטגיה שמתחילה בשיווק באירופה. לוח הזמנים היה אמור להיות גיוס של 10 מיליון דולר ו-pivotal trial בסוף 2020 ותחילת שיווק בצורה עצמאית או עם שותפים ב-2022.

עסק בריא הוא עסק מוכר. צ'קאפ יכולה באופן תיאורטי למכור מוצרים מיד אבל מחליטה שלא לעשות את זה. הפגישה התקיימה לפני קורונה, אבל קשה לראות איך הם ימשיכו לגייס את ה-10 מיליון שהם רצו בקורונה. למעשה שווי השוק של החברה עומד על 16 מיליון דולר – ירידה של 23% מאז כתיבת הטור. אלא שהנזק האמיתי מגיע מעליה בכמות המניות. מחיר המניה ירד בכ-87% בגלל כל הדילולים הללו.

הדילולים הללו גרמו לפוטנציאל הרווח של פי 50 להצטמצם לפי 6 בקירוב ועוד היד נטויה. עדיין מכובד, אבל יחס סיכון סיכוי גרוע בצורה דרסטית מזמן כתיבת הטור מקורי. שווה לצטט שני משפטים מהטור המקורי: " Check-Cap יכולה לרדת לאפס ואנחנו לא מסוגלים להביא את עצמנו למצב שאנחנו נפסיד כסף ולכן לא היינו משקיעים ב-Check-Cap. אנחנו לא כמו הרוב." יש סיכוי לא רע לחלץ את ההשקעה הזו ברווח נאה, אלא שמניות צ'קאפ נמצאות בגדר הימורים, לא השקעות. בכל בוקר ההנהלה קמה בבוקר ומחליטה לא למכור מוצר מוכן לשיווק שיכול לשפר את חייהם של רבים ולהכניס כסף לחברה ולבעלי המניות. בכל יום היא ניצבת בצומת דרכים – דרך פשוטה יחסית בלי הרבה שלבים להביא כסף הביתה היום או דרך מסוכנת, מסובכת, מרובת שלבים בעלי סיכוי לא נמוך לכישלון בכל שלב. הנהלת החברה הייתה אופטימית )בנובמבר 2019) לגבי היכולת שלה לצלוח את הדרך. זוז, ואני באופן אישי, לא השקענו בחברה אז וההתפתחויות האחרונות לא שינו את דעתי.

3 Comments


מגניב! טסלה אכן תופעה הזויה. הוספתי לרשימת החברות לביקור מחודש, אגיע לזה בעוד שבועיים בערך. עובד על המכתב השנתי ועל חברה נוספת מתחום האריזות. דברים מעניינים.

Like

Jenia Golbstein
Jenia Golbstein
Dec 30, 2020

במקרה נתקלתי בדעה שלך על טסלה לפני שנה וחצי https://www.bizportal.co.il/marketopionion/news/article/766605 האמת שבדיוק לפני שנה וחצי קניתי 200 מניות טסלה והחזקתי בהן עד היום.. ככה הפכו 50,000$ ל700,000$ ואני הייתי זה שחיי בסרט :)

Like

וסליחה על הבעיות הטכניות בהעלאת הפוסט.

Like

תודה שנרשמתם

bottom of page