top of page
חיפוש

להשקיע כמו נתניהו - לא מה שאתם חושבים


זהו לא טור פוליטי. פוליטיקה זה רעש שמפריע לתהליך מוצלח של השקעה ולכן כותב שורות אילו לא מתעדכן בכלל במה שקורה בפוליטיקה המקומית או הבינלאומית. זה נכון גם לגבי גיאופוליטיקה. למרות זאת, נציג מאחד מכלי התקשורת פנה לקבל תגובה על הסבירות של השקעות ראש הממשלה במניות הפלדה. התגובה הייתה שאני לא מתעסק בפוליטיקה. אבל מניות פלדה בטקסס. זה מעניין.

לפני שניכנס לעסק עצמו, חשוב לציין שהעסק הזה גרוע. כתוצאה מכך, המניה עלתה מעט מאוד בשלושים השנים האחרונות. זאת ועוד, מאז אוגוסט המניה ירדה 30%. הירידה הזו, זה מה שגורם לכך שאנחנו יכולים לקנות במבצע. העלייה הקטנה בשלושים השנים האחרונות היא הסיבה שהסיכוי להפסיד הוא מינימלי.

איך מזהים עסקים גרועים?

בפשטות, עסק גרוע הוא עסק שבו צריך להוציא המון על מנת לתחזק את אותה רמת רווחים. דמיינו עסק בשם כאסח השכרות רכב בע"מ שמשכיר רכבים לנהגים בעלי היסטוריה של נהיגה מסוכנת. כל הרכבים של כאסח נהרסים לגמרי תוך שלוש שנים ואי אפשר למכור אותם אפילו לחלקים.

עסק שני בשם לאט לאט השכרות רכב בע"מ משכיר רק לנהגים מאוד בטוחים בלי שום היסטוריה של תאונות והם מצליחים למכור רכב אחרי 3 שנים של שימוש תמורת 2/3 מהערך המקורי שלו.

נניח שרכב ממוצע עולה 150,000₪ ומושכר ב-55,000₪ בשנה (אחרי הוצאות רגילות, צוות, שכירות על משרדים וכו'). כאסח תרוויח 55,000₪ בשנה במשך שלוש שנים, אבל אחרי שלוש שנים הם יצטרכו לקנות רכב חדש ב-150,000₪ (Capex) מה שישאיר אותם עם רווח של 15,000₪ בשלוש שנים. לאט לאט גם ירוויחו 55,000₪ בשנה במשך שלוש שנים, ימכרו את הרכב תמורת 100,000₪ ויקנו חדש תמורת 150,000₪ מה שישאיר אותם עם רווח של 115,000₪ בשלוש שנים. אכן עסק טוב יותר!

ברור שעסק איכותי מייצר רווחים גבוהים יותר, אבל ישנן משמעויות לגבי צמיחה. כאסח משתמשת באותם נכסים כמו לאט לאט בצורה פחות יעילה, כלומר היא מרוויחה פחות על אותם רכבים. אם יכולתם לבחור איזו חברה תשלם לכם את הרווחים בסוף השנה, ואיזו תשמור את הרווחים אצלה בשביל לקנות עוד רכבים ולהגדיל את העסק, הייתם לוקחים את הכסף מכאסח ונותנים אותו ללאט לאט.

מניות פלדה בטקסס

תכירו את ,Friedman Industries, Incorporated (FRD), חברת פלדה בטקסס. פרידמן עוסקת בשני תחומים נפרדים. תחום הסלילים ותחום הצינורות. סלילי פלדה הם חומר גלם שטוח שמגולגל בשביל נוחות ההובלה. תחשבו על גליל נייר טואלט עשוי מפלדה בגובה של שני מטרים. תחום הצינורות כולל יצור ומכירה של צינורות פלדה.

בצורה מעט יותר ספציפית, תחום הסלילים כולל רכישת פלדה באיכות נמוכה מחברה בשם Nucor Corporation (NYSE: NUE) והפיכת אותה פלדה לסלילים. שולי הרווח על אותה פעילות עומדת על 5%-6%. בתחום הצינורות מדובר ברכישת צינורות ממפעל Lone Star של United States Steel Corporation(סימבול:X), יצור ושיפוץ הצינורות ומכירתם חזרה ל-US Steel. US Steel סגרה את המפעל המדובר אבל פרידמן מצאה לקוחות חדשים.

תחום הסלילים מרוויח כ-$3m-$5m בשנה (לפני מס) בצורה עקבית מאוד לאורך שנים למרות שעולה המון לתחזק את רמת הרווחים הזו. בתחום הצינורות הם הפסידו כסף לאורך שנים ורק בחצי שנה האחרונה התחילו להרוויח סדר גודל של $5m בשנה. למעשה, עד 2018, תחום הצינורות הפסיד יותר משתחום הסלילים הרוויח.

עוד פריט מידע לגבי החברה זה שהמנכ"ל יצא לגמלאות לפני חודשיים. המנכ"ל הקודם החזיק בתפקידו במשך כשנתיים ועבד בפרידמן כמעט 40 שנה בתפקידים שונים. אל תבינו לא נכון, המנכ"ל הנכנס לא הולך לשפר את החברה בצורה יוצאת דופן. זה יותר מצב של ראש בריא במיטה חולה. המיטה הזו תמיד תישאר חולה.

כמה הדבר הזה שווה?

כמו כל איש מכירות טוב, נתחיל במה אתם מקבלים ואחרי זה נדבר על המחיר. החברה מחזיקה כ-$2.5m במזומן. המלאי עומד על $59m. נפחית 10% כי המחיר במכירת חיסול עלול לרדת. במלאי כזה שהוא מוצר לא ממותג, אפשר להוריד רק 10% ולא יותר. תוסיפו לזה מפעלים ומכונות בשווי $12.5m. ישנה גם קרקע שנרכשה בשנות ה-60 ומוחזקת במחיר עלות של $1.4m. לא ברור כמה זה שווה בדיוק, אבל סביר להניח שיותר. החובות לספקים שווים בערך לחובות של הלקוחות לחברה ולכן הם לא נכנסים לחישוב.

חיבור פשוט של כל החלקים האלה יביא אותנו לשווי של $70m. זה מה שהחברה הייתה שווה אם היינו מפרקים אותה היום ומוכרים כל חלק בנפרד. נציין שוב שחברה רווחית כך שזה לא סיפור של חברה שמפסידה מהשווי שלה מדי רבעון.

אבל כמה זה עולה?

החברה נסחרת היום בשווי של $53m, הנחה נחמדה של 24%. אתם לא תרוויחו מאות אחוזים, יכול להיות שיהיו תנודות כלפי מטה, אבל הסיכוי שתפסידו אפסי.

נדגיש שוב, בתור משקיעי ערך אנחנו קונים חברות כמו שאנחנו קונים בסופר. אם יש משחת שיניים שנמכרת ב-1+1, זה חוסך לנו כסף ואנחנו שמחים מזה. מי שיגיד שמחיר המניה ירד לאחרונה צודק. זה מה שיוצר את המבצע. אם אתם רוצים לקנות משהו שעלה לאחרונה, המניה הזו לא בשבילכם. אם אתם אוהבים לקנות דברים שהמחיר שלהם עלה לאחרונה, נשמח למכור לכם משחת שיניים אחת במחיר של שניים.

פורסם במקור בביזפורטל בתאריך 07/04/2019.

0 תגובות

תודה שנרשמתם

bottom of page